March 4, 2017

 

Race results are in! Thank you to all that participated in the 6K, 18K ,and 2K Beat the Bunny races today.

 

 6k SKATE

 

CLASS

ID#  PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME

 

Overall Men

152      1          1          Hunter Dercks, 18, Sun Prairie, WI     15:14.0

10        2          2          Drake Hacker, 15        15:24.4

8          3          3          Conner Nilsen, 17       15:25.4

15        4          4          William Barford, 14    15:27.1

1          5          5          Henry Shockley, 14     16:35.3

166      6          6          Jake VanHefty, 14       16:51.0

12        7          7          Alex Matson, 16          17:02.2

13        8          8          Maxwell Dykowski, 15            17:18.5

165      9          9          Vincent Strong, 15      17:21.8

25        10        10        Forrest Dorsey, 14      17:30.9

9          11        11        Jonathan Bailey, 17    17:34.3

27        12        12        Peter Berbee, 57         17:40.3

156      13        13        Martin Panofsky, 15   17:45.3

11        14        14        Thomas Olenchek, 15 17:55.6

6          15        15        Luke Dykowski, 17      17:56.4

7          16        16        Drew Birschbach, 17   19:23.5

22        17        17        Jett Biolo, 11   20:01.0

150      18        18        Bruce Berklund, 41, Arbor Vitae, WI  20:47.2

3          19        19        Von Raspotnik, 12      20:51.4

19        20        20        Dietrich Mattison, 11 22:59.8

153      21        21        Owen Roltgen, 13, Cottage Grove, WI           23:30.5

16        22        22        Conall Burke, 12          23:53.7

2          23        23        Connor Simpson, 12   25:10.5

5          24        24        Tyler McMahon, 11    28:00.3

18        25        25        Jasper Rothenberg, 10            28:06.8

17        26        26        Charlie House, 10       33:21.6

20        27        27        Theo Hubanks, 10       38:06.4

4          28        28        Steven Coffen, 9         38:20.5

 

Overall Women

66        1          1          Alice House, 15           15:39.3

162      2          2          Ashley Peterson, 14    17:24.3

67        3          3          Hanna O’Brien, 14       17:36.9

64        4          4          Jacqueline House, 13  18:24.1

163      5          5          Celeste Teichmiller, 15           18:28.4

58        6          6          Elise Boudry, 16          19:04.4

68        7          7          Lily Hubanks, 13          19:22.5

157      8          8          Erin Ross, 13   19:29.2

158      9          9          Abby Moore, 12          20:32.7

65        10        10        Ada Demitrios, 14       20:35.2

160      11        11        Rose Main, 16 20:54.0

52        12        12        Katie Tharman, 14      21:04.0

151      13        13        Sydeny Martin, 16, Sun Prairie, WI    21:05.9

161      14        14        Madeline Nelson, 16  21:19.6

164      15        15        Linnea Turner, 15        21:21.3

24        16        16        Ann Stracka, 15           21:52.5

53        17        17        Anikka Sedelis, 14       22:32.9

57        18        18        Sarah Brown, 17         23:23.5

155      19        19        Sylvie Panofsky, 12     23:41.6

50        20        20        Seda Raspotnik, 11     23:42.7

159      21        21        Megan Meyer, 10       25:15.5

51        22        22        Elsa Shockley, 10         26:17.0

154      23        23        Jennifer Argeropoulos, 48, Marquette, MI    28:38.0

56        24        24        Julia Olenchek, 17       28:43.6

60        25        25        Anna Claire Crowley, 14         28:45.3

61        26        26        Helen Boudry, 14        28:52.0

63        27        27        Shelby Suhr, 15           28:54.2

62        28        28        Jane Straka, 14            28:56.4

55        29        29        Katrina Meyer, 17       30:00.3

58        30        30        Elise Boudry, 16          30:01.6

59        31        31        Genevieve Connell, 17            30:03.3

54        32        32        Sam Furman, 13          30:26.8

69        33        33        Clara Marie Williams, 17        36:24.2

26        34        34        Marta Barton, 17        36:26.3

 

CLASS

ID#  PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME

 

Men Under 10

4          28        1          Steven Coffen, 9         38:20.5

 

Men 10 – 11

22        17        1          Jett Biolo, 11   20:01.0

19        20        2          Dietrich Mattison, 11 22:59.8

5          24        3          Tyler McMahon, 11    28:00.3

18        25        4          Jasper Rothenberg, 10            28:06.8

17        26        5          Charlie House, 10       33:21.6

20        27        6          Theo Hubanks, 10       38:06.4

 

Men 12 – 13

3          19        1          Von Raspotnik, 12      20:51.4

153      21        2          Owen Roltgen, 13, Cottage Grove, WI           23:30.5

16        22        3          Conall Burke, 12          23:53.7

2          23        4          Connor Simpson, 12   25:10.5

 

Men 14 – 15

10        2          1          Drake Hacker, 15        15:24.4

15        4          2          William Barford, 14    15:27.1

1          5          3          Henry Shockley, 14     16:35.3

166      6          4          Jake VanHefty, 14       16:51.0

13        8          5          Maxwell Dykowski, 15            17:18.5

165      9          6          Vincent Strong, 15      17:21.8

25        10        7          Forrest Dorsey, 14      17:30.9

156      13        8          Martin Panofsky, 15   17:45.3

11        14        9          Thomas Olenchek, 15 17:55.6

 

Men 16 – 19

152      1          1          Hunter Dercks, 18, Sun Prairie, WI     15:14.0

8          3          2          Conner Nilsen, 17       15:25.4

12        7          3          Alex Matson, 16          17:02.2

9          11        4          Jonathan Bailey, 17    17:34.3

6          15        5          Luke Dykowski, 17      17:56.4

7          16        6          Drew Birschbach, 17   19:23.5

 

Men 40 – 49

150      18        1          Bruce Berklund, 41, Arbor Vitae, WI  20:47.2

 

Men 50 – 59

27        12        1          Peter Berbee, 57         17:40.3

 

CLASS

ID#  PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME

 

Women 10 – 11

50        20        1          Seda Raspotnik, 11     23:42.7

159      21        2          Megan Meyer, 10       25:15.5

51        22        3          Elsa Shockley, 10         26:17.0

 

Women 12 – 13

64        4          1          Jacqueline House, 13  18:24.1

68        7          2          Lily Hubanks, 13          19:22.5

157      8          3          Erin Ross, 13   19:29.2

158      9          4          Abby Moore, 12          20:32.7

155      19        5          Sylvie Panofsky, 12     23:41.6

54        32        6          Sam Furman, 13          30:26.8

 

Women 14 – 15

66        1          1          Alice House, 15           15:39.3

162      2          2          Ashley Peterson, 14    17:24.3

67        3          3          Hanna O’Brien, 14       17:36.9

163      5          4          Celeste Teichmiller, 15           18:28.4

65        10        5          Ada Demitrios, 14       20:35.2

52        12        6          Katie Tharman, 14      21:04.0

164      15        7          Linnea Turner, 15        21:21.3

24        16        8          Ann Stracka, 15           21:52.5

53        17        9          Anikka Sedelis, 14       22:32.9

60        25        10        Anna Claire Crowley, 14         28:45.3

61        26        11        Helen Boudry, 14        28:52.0

63        27        12        Shelby Suhr, 15           28:54.2

62        28        13        Jane Straka, 14            28:56.4

 

Women 16 – 19

58        6          1          Elise Boudry, 16          19:04.4

160      11        2          Rose Main, 16 20:54.0

151      13        3          Sydeny Martin, 16, Sun Prairie, WI    21:05.9

161      14        4          Madeline Nelson, 16  21:19.6

57        18        5          Sarah Brown, 17         23:23.5

56        24        6          Julia Olenchek, 17       28:43.6

55        29        7          Katrina Meyer, 17       30:00.3

58        30        8          Elise Boudry, 16          30:01.6

59        31        9          Genevieve Connell, 17            30:03.3

69        33        10        Clara Marie Williams, 17        36:24.2

26        34        11        Marta Barton, 17        36:26.3

 

Women 40 – 49

154      23        1          Jennifer Argeropoulos, 48, Marquette, MI    28:38.0

 

6K CLASSIC

 

CLASS

ID#  PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME

 

Overall Men

102      1          1          Cody Schneider, 15     17:29.4

104      2          2          Hunter Moore, 14, Elkhart, WI           19:54.2

103      3          3          Steven Meyer, 64, Lincolnshire, IL     22:39.0

106      4          4          Elliott Mattison, 11, Madison, WI      40:31.8

106      5          5          Elliott Mattison, 11, Madison, WI      40:31.8

 

Overall Women

101      1          1          Riley Mauzer, 15         20:18.9

100      2          2          Stephanie Mauzer, 15 20:57.5

23        3          3          Grace Nemeth, 13      23:57.7

105      4          4          Breanna Argeroplulos, 18, Marquette, MI     36:01.4

 

CLASS

ID#  PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME

 

Men 10 – 11

106      4          1          Elliott Mattison, 11, Madison, WI      40:31.8

106      5          2          Elliott Mattison, 11, Madison, WI      40:31.8

 

 

Men 14 – 15

102      1          1          Cody Schneider, 15     17:29.4

104      2          2          Hunter Moore, 14, Elkhart, WI           19:54.2

 

Men 60 – 69

103      3          1          Steven Meyer, 64, Lincolnshire, IL     22:39.0

 

CLASS

ID#  PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME

 

Women 12 – 13

23        3          1          Grace Nemeth, 13      23:57.7

 

Women 14 – 15

101      1          1          Riley Mauzer, 15         20:18.9

100      2          2          Stephanie Mauzer, 15 20:57.5

 

Women 16 – 19

105      4          1          Breanna Argeroplulos, 18, Marquette, MI     36:01.4

 

 

 

 

 

 

 

18 K skate

 

CLASS

ID#  PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME

 

Overall Men

262        1             1             Jake Spaude, 19 46:37.5

266        2             2             Henry Barford, 18            46:39.8

291        3             3             Ben Johnson, 17               46:43.5

275        4             4             Tom Woody, 55 46:46.1

283        5             5             Paul Barford, 53               46:48.1

288        6             6             Troy Kinnenan, 50           46:50.3

279        7             7             Kyle Gleason, 31               52:01.7

263        9             8             David Meyer, 47               52:21.8

268        10           9             Josh Saunders, 40            52:31.8

277        11           10           Joe House, 45    53:55.3

264        12           11           Jonathan Patz, 59            55:02.9

267        14           12           Luke Huggins, 14              56:48.5

276        15           13           Karl Larson, 61   57:45.6

261        16           14           Matthew Meyer, 41        58:20.2

273        17           15           Anthony Holmes, 16       59:26.2

272        18           16           Aidan Graf, 16    59:30.3

271        19           17           Jim Drewry, 17   59:31.5

 

Overall Women

270        1             1             Stephanie Balas, 18         51:13.2

281        2             2             Ella Reinemann, 16          51:56.3

265        3             3             Genevieve Anex, 15        52:17.6

284        4             4             Sandra Pera, 55 59:21.0

282        5             5             Carol Barford, 50              59:41.2

280        6             6             Mary Eloranta, 62            1:01:18.2

269        7             7             Susan Knight, 61              1:05:10.8

292        8                            Mandy Schnelle 1:07:06.3

 

CLASS

ID#  PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME

 

Men 14 – 15

267        14           1             Luke Huggins, 14              56:48.5

 

Men 16 – 19

262        1             1             Jake Spaude, 19                46:37.5

266        2             2             Henry Barford, 18            46:39.8

291        3             3             Ben Johnson, 17               46:43.5

273        17           4             Anthony Holmes, 16       59:26.2

272        18           5             Aidan Graf, 16                   59:30.3

271        19           6             Jim Drewry, 17                  59:31.5

 

 

Men 30 – 39

279        7             1             Kyle Gleason, 31               52:01.7

 

Men 40 – 49

263        9             1             David Meyer, 47               52:21.8

268        10           2             Josh Saunders, 40            52:31.8

277        11           3             Joe House, 45                   53:55.3

261        16           4             Matthew Meyer, 41        58:20.2

 

Men 50 – 59

275        4             1             Tom Woody, 55                46:46.1

283        5             2             Paul Barford, 53                              46:48.1

288        6             3             Troy Kinnenan, 50           46:50.3

264        12           4             Jonathan Patz, 59            55:02.9

 

Men 60 – 69

276        15           1             Karl Larson, 61                  57:45.6

 

CLASS

ID#  PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME

 

Women 14 – 15

265        3             1             Genevieve Anex, 15        52:17.6

 

Women 16 – 19

270        1             1             Stephanie Balas, 18         51:13.2

281        2             2             Ella Reinemann, 16          51:56.3

 

Women 50 – 59

284        4             1             Sandra Pera, 55 59:21.0

282        5             2             Carol Barford, 50              59:41.2

 

 

Women 60 – 69

280        6             1             Mary Eloranta, 62            1:01:18.2

269        7             2             Susan Knight, 61              1:05:10.8

 

18k classic

 

CLASS

ID#  PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME

 

Overall Men

252        1             1             Evan Wetzel, 19                50:15.8

251        3             2             James Mullen, 60             52:26.8

253        4             3             Blaise Nemeth, 45           54:28.6

255        5             4             Robert Nadler, 53            56:03.3

258        6             5             Paul Haltvick, 59               57:41.5

260        7             6             Andrew Ross, 15              57:54.8

257        8             7             Henry Jacobson, 18         1:02:50.3

256        9             8             Bob Hubanks, 44              1:07:45.1

254        10           9             Phil Delong, 52                 1:10:44.0

 

Overall Women

250        1             1             Johanna Craig, 15            59:39.0

285        2                            Lori House                          1:10:07.7

259        3             3             Amy Grunewald-Mattison, 42     1:13:50.0

 

CLASS

ID#  PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME

 

Men 14 – 15

260        7             1             Andrew Ross, 15              57:54.8

 

Men 16 – 19

252        1             1             Evan Wetzel, 19 50:15.8

257        8             2             Henry Jacobson, 18         1:02:50.3

 

Men 40 – 49

253        4             1             Blaise Nemeth, 45           54:28.6

256        9             2             Bob Hubanks, 44              1:07:45.1

 

Men 50 – 59

255        5             1             Robert Nadler, 53            56:03.3

258        6             2             Paul Haltvick, 59               57:41.5

254        10           3             Phil Delong, 52  1:10:44.0

 

Men 60 – 69

251        3             1             James Mullen, 60             52:26.8

 

 

CLASS

ID#  PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME

 

Women 14 – 15

250        1             1             Johanna Craig, 15            59:39.0

 

Women 40 – 49

259        3             1             Amy Grunewald-Mattison, 42     1:13:50.0